تبلیغات
سندیكای نمایندگان بیمه رازی - ماهیت قانونی وضرورت اجرایی بیمه‌نامه کیفیت تضمین ساخت چیست؟
تاریخ : دوازدهم آذر 91 | ساعت 16 و 44 دقیقه و 55 ثانیه | نویسنده : توحید صمدی

همشهری ؛ هفته گذشته تفاهمنامه‌ای بین سازمان نظام مهندسی، بیمه مرکزی و سندیکای

بیمه‌گران امضا شد که به موجب آن درصورت دریافت بیمه‌نامه تضمین کیفیت ساخت از سوی سازندگان واحدهای مسکونی، خسارات ناشی از بی‌کیفیتی ساختمان به‌مدت 10 سال بیمه می‌شود.

 

  • ماهیت قانونی وضرورت اجرایی بیمه‌نامه کیفیت تضمین ساخت چیست؟

براساس قانون برنامه چهارم و پنجم و قانون نظام مهندسی باید یکسری ارتقای کیفیت در ساخت و سازهای کشور رعایت شود. یکی از مواردی که در این قوانین تأکید شده این است که شرکت‌های بیمه باید به‌منظور پوشش ریسک خسارات ناشی از بی‌کیفیتی ساختمان بیمه‌نامه کیفیت تضمین ساخت را ارائه بدهند.

به موجب تفاهمنامه‌ای که هفته گذشته بین سازمان نظام مهندسی، بیمه مرکزی و سندیکای بیمه‌گران امضا شد، زمینه ارتقای سطح کیفیت ساخت و سازها در کشور فراهم خواهد شد. یکی از شرایط این بیمه‌نامه این است که صنعت بیمه کشور با ظرفیت سازمان نظام مهندسی به استفاده از مهندسانی اقدام می‌کند که علاوه بر مهندسین ناظر، نظارت‌هایی را انجام می‌دهند تا کیفیت ساخت بهتر شود.

با وجود این اگر ساختمان طی 10 سال به‌دلیل عدم‌کیفیت ساخت در سازه آسیب دید شرکت بیمه‌ای که این پوشش بیمه‌ای را داده است مکلف به پرداخت هزینه می‌شود. این کار دو حسن دارد. یکی اینکه کیفیت ساختمان‌ها بهتر می‌شود و دیگر اینکه به واسطه افزایش آستانه تحمل ساختمان در برابر حوادث طبیعی و پیش‌بینی نشده، یک امنیت روانی برای جامعه به ارمغان خواهد آورد.

  • تمام شرکت‌های بیمه‌ای می‌توانند این پوشش بیمه‌ای را ارائه دهند؟

بله. اما در حال حاضر آیین‌نامه‌های این تفاهمنامه در حال تدوین است تا به‌زودی زمینه فعالیت تمام بیمه‌گران در این عرصه فراهم شود.

  • آیا امضای تفاهمنامه بین بیمه‌گران و سازمان نظام مهندسی به منزله اجباری بودن خرید این بیمه‌نامه است؟

هیچ الزامی نیست. اما بنده به‌عنوان یک کارشناس بیمه توصیه می‌کنم که هم سازندگان